Azyl pro zvířata

Vzdělávací okénko

Nekupujte, adoptujte – na co se připravit, když si berete psa z útulku

Útulek není obchod se zvířaty! Adopce neprobíhá jako výběr jogurtů – prohlédnu si psy v boxech, vyberu toho, který se mi líbí, a odnesu si ho domů.
Psi z útulků jsou často tvorové se špatnou zkušeností. Je nutné se s nimi postupně sbližovat, navštěvovat je, dobře se o nich informovat a pečlivě zvážit, zda si na osvojení psa troufnete. My si také budeme zjišťovat informace o vás – zda máte zkušenosti, znalosti, vhodné podmínky a přístup. Dle toho vám bude umožněno psa adoptovat.
 

Příchod štěněte

První dny a týdny jsou důležité pro budoucí vztahy a vzorce chování. Pro štěně je to období velkého učení. Výchova a výcvik štěněte by měly být realizovány odměnou a chválením dobrého chování, nikoli trestáním chování nežádoucího. Nejprve je třeba zaměřit se na bezpečné poznávání chodu domácnosti. Vše by mělo být pomalé, jemné a formou pozitivních zážitků.
 
Jak naučit štěně venčení? Použijte speciální rohože, kam naučíte pejska chodit. Ty pak přesouvejte postupně ke dveřím, až se pes naučí jít ke dveřím, když má potřebu venčení.
 
Štěně a ostatní psi – od jiných psů se váš pejsek učí „psím věcem“. Je velmi důležité psa socializovat jak s lidmi, tak se psy. Domluvte si třeba procházky s kamarády, kteří mají nekonfliktního psa.
 
Na příchod nového člena rodiny je třeba se dobře připravit. Zde najdete několik tipů, co zakoupit:
  • hračky – štěňatům se mění chrup, což je spojeno s velkou potřebou kousání. Hračky pomohou ochránit vaše boty, nábytek, kabelky apod.
  • pelíšek - s odnímacím vrchním povlakem, který umožní jeho praní
  • misky – ideálně keramické, dobře omyvatelné s protiskluzovým dnem
  • krmivo pro štěňata – vybírejte velmi pečlivě speciální krmivo dle věku. Někteří výrobci vyrábějí i speciální krmivo dle plemen. Mělo by obsahovat více bílkovin a méně tuku než krmivo pro starší psy.
  • vodítko a obojek/postroj, košík
  • pytle na výkaly
  • ošetřovatelské přípravky, kartáč na srst
  • cestovní přepravku/tašku – dle velikosti psa
 

Péče o hygienu psa

  • Kartáčování srsti psa – zvolte vhodný hřeben, aby nedráždil kůži vašeho psa. Pravidelné kartáčování pomáhá odstranit nečistoty ze srsti, což pomáhá prodloužit intervaly mezi koupelemi. Kartáčování je důležité zvláště u dlouhosrstých plemen, kde hrozí chuchvalcování srsti.
  • Koupání psa – malá štěňata nekoupejte. Větší psi už čas od času koupel potřebují, ne však častěji než 1 x za 3 měsíce. Koupání musí probíhat v klidu, spíše jako mazlení. Dobře volte psí (ne lidský!) šampón, v případě blech nebo nemoci kůže raději zajděte za vaším veterinářem. Nikdy nenamáčejte uši, aby nedošlo k rozvoji plísní.
  • Péče o uši a oči – zde je nutné být opatrný. Oči je doporučeno otírat pouze v případě potřeby, a to tampónem namočeným v k tomu určeném roztoku. Uši jemně vyčistit vlhkou gázou. Uši je třeba pravidelně kontrolovat a v případě potíží se poradit s lékařem.
  • Zuby – pokud chcete psovi čistit zuby kartáčkem a pastou pro psy, je nejlepší psa od mala zvykat . Na omezení zubního kamene se prodávají i různé druhy pamlsků a přípravků.
  • Stříhání drápků vašeho psa – máte-li psa doma, je třeba mu stříhat drápy, protože nedochází k přirozenému obrušování v terénu. Důležité je při stříhání drápků nepoškodit jimi procházející kanálek, který je silně prokrvený. Pokud se sami na takový zákrok necítíte, může ho provést psí kadeřník nebo veterinář.

 

Správný odpočinek a spánek psa

Psi potřebují spánek stejně, jako lidé. Jeho množství závisí na životním stylu, plemeni i stáří. I psi rádi odpočívají v klidném příjemném prostředí. Víte, že i psi sní?
Kam tedy dát pelíšek, aby byl pes spokojený? Pelíšek by měl být umístěn mimo každodenní shon, ale na místě, které pejskovi umožní pozorovat okolí – svou smečku. Nechte pejska si vybrat – umístěte několik pelíšků na různých místech, aby se pes mohl rozhodnout, kde se cítí nejlépe.
 
 

Pes v bytě – jaké plemeno je vhodné do bytu?

Poskytnete-li pejskovi každodenní pohyb venku, existují plemena, která jsou vhodná k chovu v bytě. Například francouzský buldoček, maltézáček nebo mops. V bytě lze chovat i větší nebo energičtější plemena, ale je nutné dopřát jim vyšší dávku pohybu.
 
 

Čipování psů

Od 1. ledna 2020 vstoupila v účinnost povinnost označovat psy na území České republiky mikročipem.

Jedná se o jednorázový úkon srovnatelný s injekční aplikací. Mikročip o délce cca 1 cm je umístěn v aplikační jehle a je sterilně aplikován do podkoží zvířete. Obal mikročipu je vyroben z biokompatibilních materiálů, na které organismus zvířete nereaguje jako na cizí těleso. Mikročip je pouze pasivním nosičem informace, neobsahuje žádný vlastní zdroj energie. Aktivovat mikročip umí jen speciální čtecí zařízení.